infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?

Utworzono: 23-03-2017 15:44

Apteczka nie jest w Polsce na liście obowiązkowego wyposażenia dla większości samochodów jeżdżących po naszych drogach. Warto jednak ją mieć choćby dla satysfakcji udzielenia komuś pomocy lub nawet uratowania życia.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

W Polsce obowiązek posiadania „apteczki doraźnej pomocy” mają jedynie kierowcy: autobusów, taksówek, samochodów nauki jazdy, samochodów egzaminacyjnych oraz samochodów ciężarowych przewożący osoby poza kabiną kierowcy. To oznacza, że np. kierowcy tzw. „osobówek” nie muszą mieć apteczki, a policja nie ma prawa jej wymagać. Tymczasem przeważająca większość kierowców ma apteczki w swoich pojazdach i bez wątpienia jest to bardzo dobra informacja. Warto jednak raz na jakiś czas skontrolować jej zawartość lub uzupełnić ją o przydatne rzeczy.  

Kontrola apteczki

Podczas kontroli apteczki należy sprawdzić, czy poszczególne elementy jej wyposażenia nie uległy przeterminowaniu. Jeżeli tak się stało, wówczas bardzo niskim kosztem należy wymienić przeterminowane rzeczy na nowe, zapewniające optymalne działanie i pewność, że są jałowe. W następnej kolejności należy sprawdzić, czy niczego w niej nie brakuje. Chodzi nie tylko o rzeczy wymienione w spisie zawartości, ale także o takie, których w spisie nie ma, a mogą się bardzo przydać. Z uwagi na brak obowiązku posiadania apteczki, ich zawartość różni się zdecydowanie w zależności od ceny. Najtańsze zazwyczaj nie mają wielu podstawowych obecnie rzeczy. Zazwyczaj brakuje w nich maseczki do wykonywania sztucznego oddychania i aluminiowego koca ratunkowego NRC. Ten sam problem występuje w wielu starszych apteczkach wożonych w aucie od wielu lat. Oprócz tego warto wyposażyć swoją apteczkę w instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Każdy kierowca powinien doskonale wiedzieć, jak należy udzielać pierwszej pomocy, ale w stresowej sytuacji bez wątpienia przyda się odpowiedni poradnik.

Brak apteczki

Wszystkie osoby nieposiadające w swoim aucie apteczki, zachęcamy do wyposażenia się w nią. Nigdy nie wiadomo, komu i w jakich sytuacjach może się ona przydać. Wybierając apteczkę dla siebie, warto kierować się unijnymi wytycznymi. W Unii Europejskiej stosuje się apteczki samochodowe spełniające normę DIN 13164. W skład takie standardowej apteczki wchodzi:

  • 1 szt. opatrunek indywidualny G (sterylny)
  • 3 szt. opatrunek indywidualny M (sterylny)
  • 1 opak. plastry 10 x 6 cm (8 szt.)
  • 1 szt. plaster 5 m x 2,5 cm (rolka)
  • 2 szt. opaska elastyczna 4 m x 6 cm
  • 3 szt. opaska elastyczna 4 m x 8 cm
  • 1 szt. chusta opatrunkowa 60 x 80 cm (sterylna)
  • 2 szt. chusta opatrunkowa 40 x 60 cm (sterylna)
  • 2 szt. chusta trójkątna
  • 3 opak. kompres 10x10 cm (pakowane po 2 szt. - łącznie 6 kompresów, sterylne)
  • 1 szt. nożyczki 14,5 cm (z zaokrąglonymi końcami)
  • 4 szt. rękawice lateksowe
  • 1 szt. koc ratunkowy (folia termiczna) 160 x 210 cm
  • 1 szt. instrukcja udzielania pierwszej pomocy

 
Jak widać, brakuje w niej maseczki do sztucznego oddychania. Warto wyposażyć się w co najmniej jedną.


W apteczce nie powinno znajdować się natomiast nic, co niewłaściwie użyte, mogłoby pogorszyć stan poszkodowanych osób. W szczególności chodzi o leki, watę, ligninę, nożyczki z ostrymi końcami, a także o środki dezynfekujące rany.

Oprócz tego warto w samochodzie wozić ze sobą latarkę oraz kamizelkę odblaskową. Przedmioty te mogą przydać się bardzo podczas wykonywania czynności ratowniczych w nocy. Dzięki kamizelce, osoba w nią ubrana, będzie widoczna z bardzo dużej odległości i dzięki temu będzie bezpieczniejsza na drodze.

Podziel się