infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Kto zostanie objęty okresem próbnym dla młodych kierowców?

Utworzono: 10-09-2015 0:00

4 stycznia 2016 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące okresu próbnego dla kierowców. Zobacz kto zostanie nim objęty, a kto będzie korzystać z uprawnień na dotychczasowych zasadach.

W szkołach jazdy i WORD panuje już wzmożony ruch, źródło: materiały własne info-car.pl

W szkołach jazdy i WORD panuje już wzmożony ruch, źródło: materiały własne info-car.pl

Okres próbny dotyczyć będzie wyłącznie kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii B. Nowych restrykcji nie muszą zatem obawiać się osoby, które poszerzają zakres swoich uprawnień o kategorie wyższe niż B tj B+E, C, C+E, D, D+E, C1, C1+E, D1, D1+E. Okresem próbnym nie zostaną także objęte osoby, które uzyskały prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 i T. Nowe przepisy dotyczą jednak tzw. „podstawowego” prawa jazdy, które cieszy się w Polsce największą popularnością.

Najważniejsze zasady okresu próbnego:
- Kurs dokształcający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- Praktyczne szkolenie dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym,
- wolniej przez 8 miesięcy (50 km/h w zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym, 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych),
- zielony listek przez 8 miesięcy,
- kurs reedukacyjny za dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
- utrata uprawnień za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Przeczytaj więcej na temat zasad okresu próbnego

Od kiedy?

Okresem próbnym zostaną objęte wszystkie osoby, które pierwszy raz uzyskały prawo jazdy kategorii B, przy czym kluczowa jest tutaj data wydania dokumentu, a zatem data wpisana na blankiecie prawa jazdy w rubryce 4a. Jeżeli data we wspomnianej rubryce będzie wcześniejsza niż 4 stycznia 2016 r. wówczas taki kierowca nie będzie objęty przepisami dotyczącymi szczególnego traktowania najmłodszych kierowców.

Kurs przed wejściem w życie nowych przepisów

Osoby, które rozpoczną kurs nauki jazdy przed wejściem w życie nowych przepisów, mają szansę uniknąć okresu próbnego. Muszą jednak rozpocząć szkolenie na tyle wcześnie, by ukończyć kurs i zdążyć zdać obie części egzaminu przed wejściem w życie przepisów. Na tym jednak nie koniec. Data wydania dokumentu musi być wcześniejsza niż 4 stycznia 2016 r. Osoby odkładające kurs i egzamin na ostatnie dni roku, nie mogą mieć gwarancji, że zdążą ze wszystkim na czas.

Egzamin przed wejściem w życie nowych przepisów

Osoby, które mają już ukończony kurs na prawo jazdy (po 1 lipca 1998 r.) są w bardziej komfortowej sytuacji. Takie osoby mają dość dużo czasu na to, by zdać egzamin na prawo jazdy przed wejściem w życie nowych przepisów - do egzaminu można podchodzić nawet codziennie. Nie muszą przy tym uczestniczyć w żadnym dodatkowym kursie. Osoby, które zadały egzamin teoretyczny  po 24 sierpnia 2014 r. mają tę część egzaminu ważną bezterminowo. To oznacza, że zaliczyć muszą jedynie część praktyczną egzaminu na prawo jazdy. W takim przypadku również nie należy odkładać egzaminu na ostatnie dni roku. Zdawać można w dowolnym WORD w całym kraju. Zapisać się na egzamin można również przez Internet pod adresem: https://info-car.pl/infocar/konto/word/rezerwacja.html

Uwaga!

W kontekście okresu próbnego nie ma znaczenia, kiedy został wygenerowany profil kandydata na kierowcę (PKK), kiedy kandydat na kierowcę rozpoczął kurs nauki jazdy i kiedy kandydat na kierowcę zdał egzamin na prawo jazdy. Istotna jest tylko data wydania prawa jazdy.

Data artykułu: 10 września 2015 r.

Podziel się